خواص قهوه تلخ ” 10 مورد از بهترین خواص قهوه برای سلامتی ” + روش های دم آوری قهوه سالم

10 مورد از خواص قهوه تلخ برای سلامتی ( فواید قهوه تلخ )

آیا قهوه در رژیم غذایی سالم شما “مضر” است؟ اگر چنین است ، آرام باشید. قهوه دارای تعداد شگفت انگیزی از فواید سلامتی است. هر چند حرف ما را قبول نکنید. علم ؛ فواید قهوه تلخ برای سلامتی را تأیید می کند. در اینجا 10 دلیل وجود خوب قهوه برای شما آورده شده است.

حال باید بدانید که عصاره شگفت انگیز قهوه برای بسیاری از بیماری های سخت تاثیر مستقیم و مثبت داشته است . امروزه تحقیقات بسیاری در این زمینه در آزمایشگاه های پیشرفته انجام می شود که همه در راستای تاثیرات قهوه در بدن صورت می پذیرد .به طور کلی ما چند نوع و گونه مختلف در قهوه داریم که در بین آنها نوع عربیکا و نوع روبوستا فراوان ترین اند . نوع روبوستا دارای کافئین بیشتری نسبت به نوع عربیکا می باشد . هر دو در شرایط مختلف به مرحله کشت می رسند و طعم های متفاوتی پس از برشته کاری آزاد می کنند .

بیشتر حالات طعمی پس از برشته کاری انجام می شوند و رست قهوه مسئله مهمی در تاثیرات قهوه محسوب می شود . چرا که در آنجا ( کارگاه برشته کاری roastery ) میزان آزاد سازی طعم ها و ویژگی های قهوه بررسی می شود .طبع قهوه سرد محسوب می شود در حالی که میوه آن طبعی گرم دارد .

1) اولین مورد از فواید قهوه تلخ ” قهوه قطعا شما را باهوش تر کند “

یکی فواید قهوه تلخ  این است . قابل توجه ترین ماده فعال قهوه کافئین است. کافئین با جلوگیری از اثرات آدنوزین ، انتقال دهنده عصبی که دانشمندان معتقدند نقش مهمی در تقویت خواب و طولانی شدن خواب آلودگی پس از خواب دارد ، عمل می کند. در عین حال ، کافئین به تحریک ترشح دوپامین ، انتقال دهنده عصبی دیگر مرتبط با لذت و انگیزه کمک می کند. تجربه بالینی نشان می دهد که اثرات عصبی ترکیبی کافئین باعث بهبود حافظه ، تمرکز و سایر عملکردهای مهم شناختی می شود.

 

فواید قهوه تلخ


2) درمان افسردگی با قهوه از فواید قهوه تلخ

مقاله منتشر شده در Journal of Prevention بیان می دارد . که نوشیدن چهار فنجان یا بیشتر فنجان قهوه در روز می تواند 10٪ احتمال ابتلا به افسردگی را کاهش دهد. به نظر می رسد قهوه از این نظر منحصر به فرد است . زیرا نوشابه های گازدار حاوی کافئین اثرات یکسان سازی روحیه را نشان نداده اند. دانشمندان حدس می زنند که آنتی اکسیدان ها موجود در قهوه ممکن است تا حدی مسئول توانایی آن در مبارزه با افسردگی باشد. ( فواید قهوه تلخ )

اما مصرف بیش از اندازه قهوه نه تنها افسردگی را درمان نمی کند بلکه به شما قطعا نتیجه عکس نشان خواهد داد . دارای مقادیر بالای کافئین می باشد که البته مصرف بیش از اندازه کافئین می تواند خطرات جدی را برای بدن در پیش داشته باشد.

 

فواید قهوه تلخ

3)جلوگیری از زوال عقل در سنین بالا از خواص قهوه تلخ

بیماری آلزایمر مهمترین علت زوال عقل در افراد مسن و به دنبال آن بیماری پارکینسون است. مطالعات نشان داده است که نوشیدن سه تا پنج فنجان قهوه در روز می تواند خطر ابتلا به آلزایمر ، پارکینسون و سایر انواع زوال عقل را تا 65٪ کاهش دهد.

فواید قهوه برای مو ، فواید قهوه برای پوست

4) قهوه حاوی آنتی اکسیدان است ( فواید قهوه تلخ )

آنتی اکسیدان ها با بیماری های طبیعت مقابله می کنند. آنها با مبارزه با (“آنتاگونیست ها”) با رادیکال های آزاد مضر (“اکسیدان ها)” در بدن و تقویت سیستم ایمنی بدن کار می کنند. بسیاری از میوه ها و سبزیجات نیز همین کار را دارند . اما قهوه ، به دلیل اینکه نوشیدنی مورد علاقه ماست . منبع شماره یک آنتی اکسیدان است.

آنتی اکسیدان ها در بدن بارادیکال های آزاد مبارزه و رویارویی می کنند . رادیکال های آزاد برای سلامتی خطر محسوب می شوند . حال با نوشیدن قهوه می توان با بسیاری از منابع ضد سلامتی در بدن مقابله کرد .


5) قهوه سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است ( فواید قهوه تلخ )

از دلایل ویژپی های درمانی قهوه این است که قهوه خوذ یک میوه است . و دانه قهوه از میوه خود جداسازی می شود . درختان قهوه در مناطق و شرایط مختلف با ارتفاعات متفاوت رشد می کنند و به بهره برداری می رسند .

قهوه حاوی انبوهی از ویتامین ها و مواد معدنی است که برای سلامتی ضروری است.

آنچه در یک فنجان قهوه پیدا می کنید این است:

 • 11٪ RDA (میزان توصیه شده روزانه) ریبوفلاوین (ویتامین B2)
 • 6٪ اسید پانتوتنیک آمریکایی RDA (ویتامین B5)
 • 3٪ RDA پتاسیم
 • 3٪ منگنز RDA ● 2٪ نیاسین RDA
 • 2٪ تیامین RDA

فواید قهوه ترک ، فواید اسپرسو

این درصد ها را در تعداد فنجان قهوه ای که در روز می نوشید ضرب کنید و می بینید که قهوه مقدار زیادی از نیاز روزانه شما به ویتامین ها و مواد معدنی را تأمین می کند.


6) سلامتی کبد از خواص و فواید قهوه تلخ

تعدادی از مطالعات نشان می دهد که مصرف منظم قهوه می تواند خطر ابتلا به سیروز را تا 80٪ کاهش دهد. سیروز بیماری است که اغلب نوشیدنی های سنگین را درگیر می کند. یک مطالعه 22 ساله بر روی 125000 نوشیدنی سنگین نشان داد که مصرف یک فنجان قهوه در روز خطر ابتلا به سیروز را تا 20٪ کاهش می دهد. سایر نوشیدنی های کافئین دار این فواید را نشان نداده اند.

فواید نوشیدن قهوه ، فواید مصرف قهوه

7) جلوگیری از سرطان

همانطور که می دانید ، یکی از بیماری های بسیار خطرناک برای انسان سرطان است . انواع مختلفی از سرطان وجود دارد و در بدن های مختلف ، حالات مختلفی دارد . سرطان با محدوده علم کنونی قابل درمان نیست . اما با استفاده از عصاره قهووه می توان از آن جلوگیری کرد .

مطالعات بالینی نشان می دهد که قهوه می تواند به کاهش احتمال ابتلا به تعدادی از سرطان ها از جمله سرطان دهان ، سرطان پوست و سرطان کبد کمک کند. سرطان بیماری مهمی در انسان هاست که آن ها را در سنین بالاتر تحت تاثیر قرار می دهد و روش های درمان بسیاری برای انواع سرطان وجود دارد که امروزه مردم برای جلوگیری از این بیماری سخت ، راه های زیادی را دنبال می کنند . از خواص قهوه تلخ می توان به جلوگیری به ابتلا از انواع سرطان اشاره کرد .

مقادیر بالای سلامتی که در قهوه تلخ وجود دارد به همراه آنتی اکسیدان های فراوان ، در بلند مدت می تواند از خطر ابتلا به سرطان به راحتی جلوگیری کند . تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شده که در آن نتیجه مثبت نوشیدن قهوه تلخ در برابر ابتلا به سرطان را نشان می دهد .


8) جلوگیری از خطر ابتلا به دیابت نوع 2 از فواید و خواص مهم قهوه تلخ

دیابت نوع 2 یک بیماری بالقوه کشنده است . که در استرالیا به میزان اپیدمی رسیده است. چندین مطالعه نشان داده است که قهوه می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد. یک مطالعه که 18 مطالعه بالینی قبلی را با هم مقایسه می کرد نتیجه گرفت که هر فنجان قهوه مصرف شده 7٪ خطر را کاهش می دهد. قهوه و چای بدون کافئین نتایج مشابهی را نشان داد.

دیابت یا همان بیماری قند خون باعث اختلال در عملکرد گلبول های سفید می شوند. افرادی که بیماری قند خون دارند ، زخم هایی که روی بدن خود دارند ، بعد از زمان زیادی درمان می شوند . معمولا زخم در بدن افراد مبتلا به بیماری قند خون ، دیر تر درمان می پذیرد .

فواید و مضرات قهوه ، فواید قهوه سبز


9) قهوه برای سیستم تولید مثل مفید است ( فواید قهوه تلخ )

یک مطالعه در سال 2011 نشان داد که مصرف منظم قهوه می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را در مردان 20٪ کاهش دهد. مطالعه دیگری نشان داد زنانی که روزانه چهار فنجان یا بیشتر فنجان قهوه می نوشند 25٪ خطر ابتلا به سرطان آندومتر را کاهش می دهند.


10) قهوه تقویت کننده عملکرد ورزشی است

در حالی که ورزشکاران می دانند که قهوه برای چندین نسل عملکرد را بهبود می بخشد . اکنون علم این موضوع را تأیید می کند. کافئین برای بهبود عملکرد ورزشی به دو روش کار می کند:

 1. متابولیسم را افزایش می دهد.
 2. اکسیداسیون اسیدهای چرب را افزایش می دهد و اسیدهای چرب را از بافت چربی به حرکت در می آورد.

 

فواید قهوه تلخ

یک مطالعه انگلیسی نشان داد که کافئین بیش از 12٪ عملکرد ورزشی را افزایش می دهد.

برای بهبود عملکرد ورزشی چقدر قهوه می نوشید؟ مطالعه ذکر شده می گوید 6 میلی گرم در هر 0.45 کیلوگرم وزن ایده آل است. اگر وزن شما 70 کیلوگرم باشد ، این یعنی حدود 2 فنجان . در همان مقاله آمده است که نوشیدن قهوه در مقادیر مطلوب ” تولید عضله در پاها ” را 6٪ افزایش می دهد. ( فواید قهوه تلخ )

البته ، یک چیز خوب زیاد وجود دارد و دانشمندان هنوز در مورد نوشیدن بیش از حد قهوه یا پر کردن قند زیاد هشدار می دهند. یکی از دلایل قرار دادن مقدار زیادی قند در قهوه این است که گاهی اوقات قهوه می تواند طعم تلخی داشته باشد.


یک فنجان قهوه تلخ ( فواید قهوه تلخ )

 1. تلخ دانه های قهوه عربیکا نسبت به دانه های قهوه روبوستا کمتر است. اگر به نظر شما دانه های قهوه Robusta برای سلیقه شما خیلی تلخ است ، یک ترکیب Arabica را انتخاب کنید.
 2. برای یک فنجان قهوه کامل از قهوه ساز با کیفیت بالا استفاده کنید که قهوه را به مقدار مناسب و در دمای مناسب استخراج کند.
 3. از دستگاه قهوه ساز مناسب برای قهوه استفاده کنید. برای دستگاه پرس از یک آسیاب درشت و یک قهوه ریز آسیاب شده برای دستگاه اسپرسو استفاده کنید.

لوئیجی لاوازا پس از اینکه در اواخر قرن نوزدهم هنر مخلوط کردن دانه های قهوه را به کمال رساند . نام خانوادگی خود را در ایتالیا به یک نام معروف تبدیل کرد . هنری که تا آن زمان ناشناخته بود. لاوازا با درک نیاز به دستگاه قهوه ساز مناسب قهوه Lavazza ، قهوه ساز عالی را در اولویت قرار داده است. نتیجه یک سری دستگاه های قهوه Lavazza است که برای استفاده با کپسول های قهوه Lavazza طراحی شده است . و برای هر بار یک فنجان قهوه مناسب است. ( فواید قهوه تلخ )

Lavazza نمی تواند اعتبار فواید قهوه را برای سلامتی خود بپذیرد . طبیعت تمام اعتبار آن را می گیرد. با این حال ، آنها می توانند اعتبار بهتر طعم قهوه را بدست آورند. یکی از غذاهای سالم طبیعت را با فناوری قهوه Lavazza ترکیب کنید و بهترین غذاهای هر دو جهان را خواهید داشت . یک فنجان قهوه خوشمزه که مناسب شما باشد.

روش های صحیح و سالم دم آوری قهوه تلخ در خانه یا محیط کار

شاید فکر کنید که آیا تمام نوشیدنی های قهوه تلخ برای سلامتی مفید است ؟ جواب این سوال به چند عامل بستگی دارد . از نوع قهوه مصرفی گرفته تا روش های متفاوت دم آوری قهوه تلخ در خانه یا محیط کار . 2 نوع قهوه در حال خرید و فروش در بازار های جهانی است .

1- عربیکا

2- روبوستا

باید بدانید که میزان کافئین موجود در نوع روبوستا بیشتر از دانه قهوه عربیکا می باشد . همچنین به همین دلیل تلخی دانه های روبوستا بیشتر از نوع عربیکا است . از نظر شرایط آب و هوایی و کشت و سازگاری با محیط ، هر دو متفاوتند و تاثیرات متفاوتی خواهند داشت . باید بدانید مصرف بیش از حد قهوه تلخ می تواند از بروز خواص قهوه تلخ جلوگیری کند و نتیجه عکس داشته باشد .  حال در از این ابعاد روش های مناسبی برای دم آوری قهوه تلخ در خانه وجود دارد که می توان با استناد بر آنها ، تعداد زیادی قهوه در روز نوشید بدون آنکه بدن و سلامتی افراد متضرر شود .

 

فواید قهوه تلخ


نوع قهوه تلخ برای برای دم آوری صحیح

قهوه ها براساس حالت های ظاهری ، اندازه ، نوع و شرایط آب و هوایی و کشت ، جداسازی می شوند .

 •  از دانه های قهوه عربیکا استفاده کنید .برای داشتن یک قهوه سالم و بدون ضرر بهتر است از دانه قهوه عربیکا استفاده کنید . این ها برای رسیدن به نتیجه مطلوب مراقبت های بیشتری نسبت به نوع روبوستا می شوند . و از نوع کیفیت در سطح بالاتری قرار دارند .
 • از دانه های قهوه خاص استفاده کنید . در یازار جهانی قهوه ها از نظر کیفی به دو دسته تجاری ( camercial ) و خاص ( speciality ) تقسیم می شوند . دانه های قهوه تلخ در بسیاری از مزارع به صورت سازمانی کشت می شوند و روند یکسانی برای عرضه به بازار جهانی طی میکنند اما بعضی از مزارع با داشتن شرایط نگهداری و آب و هوایی خاص ، دانه های قهوه را با ضوابط کیفی بسیار بیشتری نسبت به سایر مزارع عرضه می کنند که اکثرا از نوع و دسته عربیکا می باشند . از لحاظ کیفی و طعمی و خواص درمانی با قهوه های تجاری بسیاری متفاوت بوده و معمولا گران تر از باقی دانه های قهوه عرضه می شوند .
 • داشتن دانه های قهوه یک دست . در بسیاری از مزارع کشت قهوه بعد از کشت محصول و انجام پزوسه جداسازی دانه قهوه از میوه قهوه ، بسیاری از دانه ها به صورت خراب رشد می کنند که به اسم دیفکت ( Defect ) شناخته می شوند . توجه داشته باشید که داشتن دانه های خراب می تواند از مزه تا خواص قهوه تلخ شما را تغییر دهد و مستقیما نتیجه برعکس داشته باشد .
 • از دانه های برشته شده در سطح متوسط یا پایین استفاده کنید . ( medium roast or light roast ) دانه  های قهوه خام بعد از روند کشت به کارگاه برشته کاری منتقل می شوند و در آنجا تفت داده می شوند . باید بدانید دم آوری قهوه هایی که از لحاظ برشته کاری ، بیشتر تفت داده شده اند و رنگ تیره ای دارند ، سخت تر از باقی قهوه هاست . و در خانه برای دم آوری آن باید ضوابط بسیاری را در نظر بگیرید . اما دانه های برشته شده سطح متوسط و پایین با دم آوری بهتر و خواص درمانی بالاتری دیده می شوند .
 • دانه های قهوه را با درجه آسیاب متوسط ، خرد کنید . در خانه به دلیل نداشتن دستگاه اسپرسو ماشین عصاره گیری برای شما از چند طریق امکان پذیر است اما برای دم آوری قهوه در خانه به صورت دمی نباید دانه های قهوه را با درجه خیلی ریز آسیاب کنید و دقت داشته باشید که ریز دانه های قهوه تلخ باید قبل از نوشیدن و سرو ، از عصاره قهوه جداسازی شده باشند و در فنجان شما نباید اثری از ریز دانه ها یا تفاله قهوه دیده شود .

فواید قهوه تلخ


دم آوری قهوه فرانسه با فرنچ پرس برای بروز فواید قهوه تلخ

یکی از بهترین و ساده ترین قهوه ساز های موجود که می توان به راحتی در خانه یا محل کار از آن استفاده کرد فرنچ پرس ( french press ) است که با استفاده از آن می توان قهوه فرانسه دم آوری کرد . بروز خواص قهوه تلخ در نوع فرنچ پرس بسیار قابل مشاهده است . برای شروع کار 15 گرم قهوه را آسیاب کنید فقط دقت کنید که درجه آسیاب قهوه نباید خیلی ریز باشد و ریز دانه های قهوه در فرنچ پذس حتما باید بزرگ تر از نوع اسپرسو باشد .

قهوه آسیاب شده را درون فرنچ پرس ریخته و آب جوشی که 1 دقیقه از دمای جوشش گذشته را به آرامی با کتری روی ریز دانه های قهوه تلخ بریزید . این کار را تا جایی ادامه دهید که تمام نقاط قهوه خیس بخورد و به شکوفایی برسد .  با ریختن آب بر روی ریز دانه های خشک قطعا حباب های حاصل از این کار را می توانید مشاهده کنید . این حباب ها در اثر آزادسازی گاز دی اکسید کربن از قهوه های برشته شده حاصل می شوند . کمی صبر کنید . حالا میتوانید باقی آب داغ را به آن اضافه کنید و این کار را تا جایی ادامه دهید که به سطح قهوه ساز فرنچ پرس برسد .

حالا درب قهوه ساز دستی را روی آن بگذارید ولی آن را پرس نکنید . 4 دقیقه صبر کنید تا مرحله دم آوری به خوبی انجام شود و ریز دانه های قهوه تلخ با آب داغ ترکیب شوند و به خوبی عصاره آنها استخراج شود . بعد از 4 دقیقه میتوانید آن را پرس کنید و داخل فنجان یا لیوان بریزید و آن را سرو کنید . توری فلزی که در قسمت پایین دری قهوه ساز فرنچ پرس طراحی شده برای جداسازی ریزدانه های قهوه تلخ و آب در نظر گرفته شده که این کار را به خوبی انجام میدهد .

از قهوه خود لذت ببرید فقط بعد از میل کردن قهوه تلخ و بروز فواید قهوه تلخ ، قهوه ساز فرنچ پرس خود را حتما با آب گرم بشورید تا ریز دانه های قهوه تلخ ، در توری فلزی باقی نماند .

خواص قهوه تلخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *