اسپرسو ماکیاتو چیست؟ مزایا و معایب قهوه ماکیاتو | اسپرسو میکر

اسپرسو ماكياتو ، اسپرسو ماكياتو چیست

اسپرسو ماکیاتو چیست؟

در این مقاله همه چیز در مورد ماکیاتو اسپرسو و نحوه تهیه اسپرسو ماکیاتو آورده شده است. این مقاله به گونه ای طراحی شده است که به شما امکان می دهد مستقیماً به سراغ عنوانی بروید که بیشترین علاقه را به شما می دهد. این مقاله در مورد غلاف های قهوه مانند نسپرسو نیست ، بلکه در مورد قهوه واقعی است که با تازه ترین دانه ها درست می شود.

تعریف کوتاه : اسپرسو ماکیاتو

اسپرسو ماکیاتو یک اسپرسوی منفرد یا دوشات است که روی آن یک لایه شیر با کف قرار دارد. برای تهیه درست ماکیاتو اسپرسو ، باید این مقاله را بخوانید ، زیرا نکات مهمی وجود دارد که باید بخاطر بسپارید.

کافه ماکیاتو ، طرز تهیه ماکیاتو

اسپرسو ماکیاتو

گیجی در دنیای نوشیدنی های قهوه رایج است و این با عدم اطمینان در مورد قسمت کامل اسپرسو آغاز می شود. وقتی اسپرسو سفارش می دهید ، نوشیدنی 20 تا 25 میلی لیتر (4 تا 5 قاشق چای خوری) انتظار دارید. با این حال ، غالباً در اندازه های سرو اسپرسو تعجب آور است: 30 یا 40 میلی لیتر (6 تا 8 قاشق چای خوری) ، یا حتی فنجان های حدود 100 میلی لیتر (20 قاشق چای خوری).

اسپرسو. بله ، 20 میلی لیتر (4 قاشق چایخوری) خیلی کم به نظر می رسد. در این حالت توصیه می کنم از یک فنجان کوچک استفاده کنید. البته ، برای افرادی که روز به روز با قهوه و اسپرسو کار نمی کنند. ارزیابی اینکه یک اسپرسوی “واقعی” چیست دشوار است. به ویژه هنگامی که از هر رستوران چیز متفاوتی دریافت می کنید.

بنابراین ، اسپرسو 20 تا 25 میلی لیتر (4 تا 5 قاشق چای خوری) و اسپرسو دو نفره 40 تا 50 میلی لیتر (8 تا 10 قاشق چای خوری) است. کرم در بالا قرار می گیرد و بسته به دانه های اسپرسو می تواند متراکم ، تیره ، روشن ، کم حجم یا پراکنده باشد. منطق به سادگی درست نیست: “اگر کرم خوب به نظر برسد ، اسپرسو باید خوب باشد.” کرم عالی به نظر می رسد ، اما به شما اجازه نمی دهد در مورد طعم اسپرسو نتیجه گیری کنید.

 

با این حال ، “ماکیاتو” اکنون باید به اسپرسو اضافه شود: لایه اضافه شده کف شیر.

پورتافیلتر اسپرسو ماکـیاتو

از عبارت “latte macchiato” ، بسیاری از افراد احتمالاً قبلاً می‌دانند. که اصطلاح “macchiato” ایتالیایی است و به معنای “آغشته” است. شیر داغ ابتدا در فنجان ریخته می شود ، سپس کف ، و در آخر اسپرسو ، این همان چیزی است که شیر را آلوده می کند. این اثر در لیوان عالی به نظر می رسد ، به همین دلیل است که “شیر رنگی” معمولاً در ظروف شیشه ای سرو می شود.

با این حال ، در مورد ماکیاتو اسپرسو ، چه چیزی “آغشته” می شود. در واقع وضعیت برعکس است. ابتدا اسپرسو را در یک فنجان بریزید ، سپس کف شیر را به آن اضافه کنید. به عبارت دیگر ، اسپرسو با شیر آغشته می شود. در حالی که Latte Macchiatos دارای رگه های تیره اسپرسو از طریق شیر است ، Espresso Macchiatos دارای خطوط سفید کف مانند در سراسر اسپرسو است.

ترکیبات اسپرسو ماکیاتو چیست؟

واقعاً خیلی سرراست است. برای اسپرسو ماکیاتو فقط به دو چیز نیاز دارید:

  • دانه های اسپرسو تازه و باکیفیت
  • شیر تازه (در حالت ایده آل، پر چرب)

برای کسانی که ترجیح می دهند اسپرسو را با شیر نمی نوشند، البته می توانند از جایگزین دلخواه خود استفاده کنند. دوستان من به من می گویند که شیر جو دوسر یک اسپرسو ماکیاتوی بسیار خوشمزه درست می کند.

فقط لطفاً از شیر بدون چربی استفاده نکنید – غنا و بافت بسیار زیادی را قربانی خواهید کرد. علاوه بر این، ما فقط در مورد چند جرعه صحبت می کنیم، بنابراین شما هرگز متوجه کالری اضافی اسپرسو ماکیاتو نخواهید شد.

در حالت ایده آل، باید اسپرسو را با استفاده از دستگاه پورتافیلتر تهیه کنید. با این حال، یک دستگاه اسپرسوساز فوق اتوماتیک با کالیبره مناسب نیز یک گزینه است. حتی می توانید از قهوه موکاپات هم استفاده کنید.

اما به خاطر داشته باشید که قهوه‌سازهای اجاق گاز اسپرسوی واقعی تولید نمی‌کنند، بنابراین شما با یک اسپرسو ماکیاتو واقعی نخواهید رسید. شیر را هم باید بخارپز کنید.

با ایین حال اگر می خواهید بهترین دانه های قهوه را تهیه کنید می توانید با خرید آنلاین قهوه از سایت اسپرسو میکر در مصرف انرژی و آلایندگی را کاهش دهید.

نحوه بخارپز کردن شیر برای اسپرسو ماکیاتو

از آنجایی که اسپرسو ماکیاتو نوشیدنی بسیار کوچکی است، شما فقط به حدود یک لیتر شیر نیاز دارید. مشکل این است که اگر بخواهید مقدار کمی شیر را با استفاده از دستگاه پورتافیلتر بخارپز کنید، نتایج خیلی خوبی نخواهید داشت.

بنابراین برای رسیدن به قوام صحیح، باید با حداقل 200 میلی لیتر (6.7 اونس) شیر در پارچ خود شروع کنید. این بدان معناست که شما باید تعداد بسیار زیادی اسپرسو ماکیاتو تهیه کنید – که البته مشکلات جدیدی را هنگام تهیه اسپرسو ایجاد می کند. یا همیشه می توانید کسی را پیدا کنید که دوست دارد شیر گرم بنوشد. زیرا دو چیز مسلم است:

  • ریختن شیر تازه جرم است.
  • صرفه جویی در شیر، سپس بخارپز کردن مجدد آن بعداً مشکلی ندارد.

اگر از دستگاه اسپرسوساز فوق خودکار استفاده می کنید، با مشکل مشابهی مواجه خواهید شد.

اولین موادی که از سیستم فوم اتوماتیک شیر خارج می شود، اغلب از نظر کیفیت پایین‌تر است. بنابراین شما باید حداقل 100 میلی لیتر (3.3 اونس) تولید کنید تا از کف شیر آبکی که یکنواخت نیست جلوگیری کنید.

مهم نیست که کف شیر را چگونه تولید می کنید، دمای آن نباید از 150 درجه فارنهایت تجاوز کند و بافت آن باید نرم و ابریشمی باشد. شما بالشی ایجاد نمی کنید که بتواند وزن یک کوکی را تحمل کند، بلکه یک کف صاف و منعطف ایجاد می کنید.

اسپرسو ماکیاتو

طرز تهیه اسپرسو ماکیاتو

دلیلی وجود ندارد که نتوانید یک اسپرسو ماکیاتوی عالی در خانه درست کنید. در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

  1. یک شات Ristretto را از دستگاه اسپرسوساز یا دستگاه فوق خودکار خود استخراج کنید. اگر از پورتافیلتر استفاده می کنید، باید حدود 7 گرم قهوه ریز آسیاب شده استفاده کنید. در یک دستگاه فوق اتوماتیک، مقدار قهوه آسیاب شده معمولا بیشتر است. زمان استخراج باید حدود 25 ثانیه باشد و حجم شات حاصل باید کمی کمتر از 20-25 میلی لیتر (6-8 اونس) باشد. به یاد داشته باشید که حجم عکس‌برداری در کارخانه برای بسیاری از ماشین‌های فوق خودکار بسیار زیاد است، بنابراین باید تنظیمات را تغییر دهید.
  2. شیر را درست قبل از کشیدن یک فنجان اسپرسو بخارپز کنید – حداقل من دوست دارم این کار را انجام دهم. و به محض آماده شدن اسپرسو، کف شیر را با استفاده از قاشق دمیتاس به مرکز آن اضافه کنید. من همیشه سعی می کنم نصف وزن اسپرسو را در فوم اضافه کنم. بنابراین اگر یک اسپرسوی 20 گرمی داشته باشم، 10 گرم کف شیر اضافه می کنم تا اسپرسو ماکیاتوی من ایجاد شود.

البته در صورت تمایل می توانید یک شات شیر داغ نیز به کف اضافه کنید. برای من، تا زمانی که در فنجان شیر و کف بیشتری نسبت به اسپرسو وجود نداشته باشد، هنوز هم یک اسپرسو ماکیاتو است.

توجه داشته باشید که کف شیر سبک تر و حجم بیشتری نسبت به اسپرسو دارد. بنابراین فقط نصف وزن کف شیر را در آن قرار دهید، اما حجم نوشیدنی را دو برابر کنید.

طرز تهیه اسپرسو ماکیاتو دوپیو

برای اسپرسو ماکیاتو دوبل، روند یکسان است، اما مقدار آن دو برابر می شود.

شما از یک شات دوتایی Ristretto اسپرسو و دو برابر کف شیر در بالا استفاده خواهید کرد. این احتمال وجود دارد که شما همچنین باید از فنجان های کمی بزرگتر استفاده کنید.

انتخاب فنجان اسپرسو ماکیاتو مناسب

همانطور که از عکس ها مشخص است من از لیوان های اسپرسو دو جداره استفاده می کنم.

من آنها را به دلیل ظرفیت 60 میلی لیتری (2 اونس) آنها کاربردی می‌دانم. به علاوه، فضای زیادی برای کار وجود دارد، حتی اگر من فقط از نیمی از آن برای اسپرسو ماکیاتو استفاده کنم.

سپس، البته، آنها برای عکس نیز عالی هستند و نمای کاملی از ساختار اسپرسوی من ارائه می دهند. تنها نقطه ضعف استفاده از شیشه این است که گرما را به خوبی چینی نگه نمی دارد.

به همین دلیل است که من به طور کلی فنجان های چینی را توصیه می کنم که همیشه باید آنها را از قبل گرم کنید.

نتیجه گیری در مورد اسپرسو ماکیاتو: طعم آن چگونه است؟

در مورد طعم اسپرسو ماکیاتو چیزهای زیادی برای گفتن وجود دارد، اما تعمیم آن دشوار است.

بدیهی است که اسپرسو عنصر اصلی است و نقش کلیدی در طعم و مزه نوشیدنی نهایی دارد. و چربی شیر وسیله بسیار خوبی است که بسیاری از نت های پیچیده اسپرسو را تقویت و تغییر می دهد.

اسپرسو ماکیاتو مطمئناً انتخاب بسیار خوبی است اگر در پی تبدیل شدن به یک اسپرسوی خالص هستید، اما هنوز یک اسپرسوی مستقیم را خیلی شدید می بینید. جدا از طعم غنی و پیچیده آن، چیزی که در مورد اسپرسو ماکیاتو نیز عالی است این است که تقریباً هیچ کالری ندارد.

فقط خنک و بدون شکر بنوشید. این برای دندان های شما مضر است، برای اندام شما مضر است و برای طعم اسپرسو بسیار بد است – حتی اگر استارباکس خلاف این را بگوید. امیدوارم از خواندن درباره باریستای مورد علاقه اسپرسو ماکیاتو لذت برده باشید. من دوست دارم هر گونه نظر، سؤال یا پیشنهادی را که ممکن است داشته باشید بشنوم! با تشکر برای خواندن!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *