تاريخچه قهوه و پيدايش و ظهور آن ( مرجع تخصصى )

تاريخچه قهوه

تاريخچه قهوه و پيدايش و ظهور آن

( A drink for the devil ) یک نوشیدنی برای شیطان : در مورد تاريخچه قهوه

سلام خدمت شما دوست عزیز علاقه مند به قهوه . امروز یکم راجع به تاریخچه قهوه براتون بگم . داستانای زیادی در مورد این مبحث وجود داره . یکیشم ما بگیم . قهوه بعد از نفت دومین کالای مورد معامله توی جهانه و اساس رژیم غذایی مدرن شده . گفته شده که قهوه در اصل از اتیوپی تو خاورمیانه تو قرن شانزدهم استفاده شده . اما آیا می دونی این امر تو قرن هفدهم باعث انقلاب اجتماعی تو انگلیس شد ؟  اینجا چند واقعیت در مورد تاریخچه قهوه روبه اطلاعت میرسون قطعا به دردت میخوره .

تاريخچه قهوه

 

قهوه تو طول تاریخ کاربردهای زیادی داشته ، از مسکر معنوی گرفته تا محرک اروتیک. ساموئل پپیس ، اغلب از قهوه خونه های قرن 17 لندن می نوشت و این نوشیدنی همچنین از یک “دادخواست زنان” الهام می گرفت که قهوه را “آب تهوع تلخ و متعفن” توصیف می کرد. اینجا ، پل کریستال ، نویسنده کتاب قهوه نوشیدنی برای شیطان ، هشت واقعیت در مورد کشف قهوه را به اشتراک می ذاره و رابطه عاشقانه انگلیس با نوشیدنی ” گناهکار ” را بررسی می کنه . ( تاريخچه قهوه )

ممکن است قهوه توسط “بزهای هیجان زده” کشف شده باشد ( تاريخچه قهوه )

افسانه ها میگن که کالدی ، یک گله دار بز تنها در اتیــــــــوپی در قرن نهم ، وقتی دید که بزهاش بعد از خوردن یه سری توت ها از یک درخت هیجان زده می شوند ، اثرات انرژی بخش و نیروبخش قهوه رو کشف کرد. کالدی در این باره به نماینده محلی گفت و به فکر خشک کردن و جوشاندن توت ها برای تهیه یک نوشیدنی افتاد.

اون توت ها رو به آتیش انداخت ، از اونجا عطر و بوی غیر قابل تردید و چیزی که اکنون به عنوان قهوه می شناسیم تو هوای شب پيچيد . دانه های بو داده شده که تازه از روی آتش سوخته شده ، خرد شده و توی آب داغ حل می شوند : بنابراین اولین فنجان قهوه جهان تهیه شد.

تاريخچه قهوه

ابات و راهبان فهمیدند که این نوشیدنی اون هارو را ساعت ها بیدار نگه می داره – این همون چیزیه که مردان برای ساعت های طولانی براى نماز اختصاص داده اند. خبر پخش شد و نوشیدنی گرم حتی به اندازه دورتر از شبه جزیره عربستان رسید.

یک عارف صوفی یمنی به نام غثول اکبر نورالدین ابوالحسن الشهدیلی ادعای کشف قهوه رو داره : گفته می شه که اون پرندگان توت خواری رو مشاهده کرده که به طور غیرمعمول با انرژی تو آسمون روستای خود پرواز می کنند. با چشیدن یک سری از توت های جنگلی ، او خودش رو به طور غیرمعمولی هوشیار دید. ( تاريخچه قهوه )

پيدايش قهوه

یک قدیس از مكه آن را دم می کرد ( تاريخچه قهوه )

یک داستان جایگزین وجود دارد که قهوه برای اولین بار توسط شیخی به نام عمر ، شاگرد عارف صوفی ذکر شده در بالا کشف شد. عمر در حالی که به مكه سفر کرده بود ، ( که به خاطر توانایی خود در معالجه بیماران از طریق نماز مشهور بود ) در یک غار صحرایی نزدیک اوساب زندگی می کرد.

طرز تهیه قهوه روی گاز بسیار سریع و آسان

عمر تا حدی گرسنه بود ، برخی از توت ها را جوید تا تلخ شود. او آنها را تفت داد اما این فقط آنها را سخت کرد. سرانجام سعی کرد آنها را بجوشاند ، در نتیجه مایعی قهوه ای معطر بوجود آمد که در یک لحظه انرژی غیر طبیعی و استثنایی به او داد و به او اجازه داد تا روزها بیدار بماند. ” کشف معجزه آسای ” او چنان وحشت زده شد که به وی اجازه داده شد در حالی که قهوه در سراسر جهان عرب غوطه ور شده بود ، به خانه خود به “موکا” بازگردد و او را تا حریف مقدس بدست آورد.

تاريخچه قهوه پيدايش قهوه

در قرن شانزدهم ، قهوه نوشیدنی انتخابی در ایران ، مصر ، سوریه و ترکیه بود . شهرت آن به عنوان ” شراب عربستان ” با هزاران زائر که هر ساله از سراسر جهان ، از شهر مقدس مکه دیدار می کرد ، پایان یافت. جهان بازرگانان یمنی قهوه را از اتیوپی به خانه بردند و شروع به پرورش آن برای خود کردند. این توسط صوفیان یمن که از نوشیدنی برای کمک به تمرکز و به عنوان یک مسکر معنوی استفاده می کردند ، ارزشمند بود. آنها همچنین از آن برای هوشیاری خود در هنگام وقف شبانه استفاده کردند.

از خاورمیانه محبوبیت قهوه به زودی از طریق بالکان ، ایتالیا و بقیه اروپا ، شرق به اندونزی و سپس غرب به قاره آمریکا ، عمدتا از طریق هلندی ها گسترش یافت.

 

تاريخچه قهوه

براى سفارش بهترين قهوه هاى خاص و اسپشياليتى و يا تجارى و كامرشيال به فروشــــــــــــگاه آنلاين espresso maker مراجعه كنيد .

قهوه یک انقلاب اجتماعی ایجاد کرد

قهوه نیرویی بسیار قدرتمند بود که باعث ایجاد یک انقلاب اجتماعی شد. قهوه در خانه به عنوان یک نوشیدنی خانگی نوشیده می شود ، اما به طور قابل توجهی ، در قهوه خانه های عمومی – قهوه خانه – که در روستاها ، شهرها و شهرهای سراسر خاورمیانه و شرق آفریقا جوانه زده است ، نوشیده می شود.

این قهوه خانه ها خیلی زود فراگير شدند و محلی برای معاشرت بودند. نوشیدن قهوه و مکالمه با هر نوع سرگرمی تکمیل می شد : اجرای موسیقی ، رقص ، بازی شطرنج و از همه مهمتر ، شایعه ، بحث و جدال درباره اخبار روز یا شب . این قهوه خانه ها خیلی زود به عنوان ” مدارس خردمندان ” شناخته شدند ، جایی که اگر می خواستید بدانید در جهان شما چه می گذرد ، به آنجا مى رفتید. ارتباط بین قهوه و زندگی فکری برقرار شده بود . ( تاريخچه قهوه )

 

اعتقاد بر این بود که قهوه ” گناه ” است ( تاريخچه قهوه )

در كتاب یک نوشــــــــــیدنی برای شیطان ؛ قهوه ، مانند مشروبات الکلی . دارای سابقه طولانی منع ، جلب ترس و اختلاف نظر مذهبی و ریا است. اگر غیرتمندان ( از همه ادیان ) راه خود را پیدا می کردند ، امروز قهوه خانه های زیادی وجود نداشت .

نوشیدن قهوه توسط جلسات حقوقدانان و دانشمندان در مکه در سال 1511 ممنوع شد . مخالفت ها توسط خیر بیگ ، فرماندار مکه ، انجام شد . بنابراین ارتباط قهـــــــوه با فتنه و انقلاب شروع شد. این امر به عنوان گناه ( حرام ) اعلام شد . اما بحث درمورد مسكر بودن یا نشدن آن در طی 13 سال آینده ادامه داشت . تا اینکه سرانجام این ممنوعیت در سال 1524 با دستور سلطان سلیم اول ترک عثمانی با مفتی اعظم محمد ابوسود ال لغو شد.

با صدور فتوا اجازه داده شد قهوه دوباره نوشيده شود. بیگ به خاطر مشکلاتش با فرماندهی سلطان که بیشتر قهوه را مقدس اعلام کرد اعدام شد . در قاهره نیز در سال 1532 ممنوعیت مشابهی وجود داشت . قهوه خانه ها و انبارهای قهوه آنجا مورد هجوم قرار گرفتند.

روش های ارسالی محصولات

قهوه عربيكا

قهوه به عنوان ” فنجان شیطان ” شناخته می شد

طولی نکشید که قهوه مسافت کوتاهی را تا سرزمین اصلی اروپا طی کرد . ابتدا در ونیز در تجارت سود آوری که این شهر با همسایگان مدیترانه ای داشت رسيد. قهوه در ابتدا با تعصب مذهبی ای که در خاورمیانه و ترکیه متحمل شده بود مواجه شد.

قهوه در خیابان ، مسافران بی باک اروپایی را به سرزمین های مرموز و عرفانی شرق برگردانده و از نوشیدنی های به همان اندازه مرموز ، عجیب و مست کننده بود. از نظر کاتولیک ها این ” اختراع تلخ شیطان ” بود ، و بوی اسلام را به همراه داشت و به نظر می رسید که به نظر می رسد جایگزینی برای شراب است که در مسجد مقدس استفاده می شود . در هر صورت غیرقانونی اعلام شد .

دلهره ای که پاپ کلمنت هشتم مجبور به مداخله شد این بود : او قهوه ای را برای خود نمونه گرفت و حکم داد که این یک نوشیدنی مسیحی و همچنین یک مسلمان است . وی در هنگام چشیدن آن با ذکاوت اعلام کرد: “این نوشیدنی شیطان بسیار خوشمزه است . ما باید با تعمید شیطان آن را فریب دهیم!” از آن به بعد ، قهوه را نوشیدنی شیطان یا فنجان شیطان لقب داده اند. ( تاريخچه قهوه )

قهوه در اواسط قرن هفدهم به انگلستان آمد

به گفته ساموئل پپیس ، اولین قهوه خانه انگلیس در آکسفورد در سال 1650 در آنجل در کلیسای سنت پیتر در شرق . توسط یک نجیب زاده یهودی به نام یعقوب . در ساختمانی که اکنون به عنوان کافه بزرگ شناخته می شود ، تأسیس شد. اولین قهوه خانه لندن در سال 1652 در کوچه St Michael’s Alley . نزدیک St Michael در حیاط کلیسای Cornhill افتتاح شد. آن را Pasqua Rosée . یونانی اداره می کرد که در سال 1672 نیز یک غرفه قهوه در پاریس ایجاد کرد. پپیس در 10 دسامبر 1660 از قهوه خانه لندن دیدن کرد .

 

تاريخچه قهوه

قهوه خانه ها ” اولین اینترنت ” شدند

برای پپیس – و برای بسیاری دیگر از مردان باسواد – قهوه خانه ؛ روزنامه و اینترنت او بود. وی در دفتر خاطرات خود به آخرین اخبار درگیری با هلندی ها . که در چندین مکان دیده می شود (15 دسامبر 1664) و “تهدید طاعون و راه حل های درمانی” (24 مه 1665) اشاره دارد. پپیس در ورودی خود برای 3 نوامبر 1663 به بحث های متنوعی درباره امپراتوری روم . تفاوت بین بیدار بودن و خواب دیدن و گفتمان حشرات اشاره دارد.

فقط در انگلیس تا سال 1675 بیش از 3000 قهوه خانه وجود داشت. برخی حتی برای میهمانان شبانه در تخت خواب و صبحانه قهوه سرو ميكردند . به نظر می رسید که بسیاری از آنها از مدل تجاری قهوه خانه ترکی پیروی می کنند. ( تاريخچه قهوه )

  • بیان این نکته مهمه که داستان های دیگه ای در مورد منشا قهوه وجود داره و همه اون ها ، مثل موارد بالا ، تو فلات اتیوپی اتفاق می افتند. فناوری به روز قهوه و تحلیل های به روز قهوه به ما کمک نیکنه که ما رد قهوه رو به آفریقا بزنی و به این نکته برسیم که منشا قهوه از اتیوپی بوده است ، هرچند که قطعی نیست و این یک توافق عمومی عمدتاً بلامنازع است.
  • هیچ کس مطمئن نیست که توی اون دوران مردم مثل الان و به شیوه های ابتدایی دم آوری قهوه رو شروع کرده باشن . اگرچه داستان بالا آن را بیان می کند ، چنین سفر سریع از گیلاس قهوه به فنجان قهوه بو داده بسیار بعید به نظر می رسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *