قهوه صبحگاهی: فوایید و عوارض نوشیدن قهوه در صبح

فوایید قهوه صبحگاهی

قهوه صبحگاهی

قهوه صبحگاهی که به عنوان یک نوشیدنی آغازین صبح در نظر گرفته می شود، نوشیدنی مورد علاقه بسیاری از مردم دنیا است. حداقل در مورد مطالعات و آمارهای متعدد در این میان، بسیاری از مردم  نوشیدنی گرم کافئین دار را به عنوان یک نوشیدنی انرژی زا در ساعات اولیه صبح مصرف میکنند. اما این سؤال همچنان مطرح است: آیا قهوه در صبح سالم است؟ و یا اینکه مصرف قهوه به صورت ناشتا چه عوارضی دارد؟ برای رسیدن به پاسخ تمامی این سوالات با ایم مقاله همراه باشید.

اثرات قهوه صبحگاهی چیست؟

به ندرت هیچ یک از بسیاری از عاشقان قهوه از نوشیدن یک یا دو فنجان قهوه در صبح قبل از شروع زندگی روزمره لذت میبرند. لذت بردن یک چیز است، اما قهوه به طور کلی چه تأثیراتی بر بدن انسان دارد؟

برای پیش بینی: یک فنجان قهوه بر روی افراد تأثیر متفاوتی می گذارد. اثرات قهوه شامل مواردی است که برای سلامتی مفید هستند و همچنین آنهایی که برای سلامتی چندان مطلوب نیستند.

ما تمام اثرات و خواص لذت بردن از قهوه بر بدن انسان را گرد هم آورده ایم:

  • قهوه بدون شیر اثر سم زدایی دارد، زیرا مواد تشکیل دهنده آن سلول های کبد و قلب را از مواد مضر رسوب کرده در آنجا خلاص می کند که در نهایت خطر ابتلا به سیروز کبدی، سرطان کبد و هپاتیت C را به ویژه در کبد کاهش می دهد.
  • فرآیند هضم توسط کافئین و رایحه های برشته شده تحریک می شود که منجر به دفع سریعتر و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ می شود.
  • نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه بی خوابی را تقویت می کنند، زیرا نوشیدن آنها باعث افزایش جریان خون به مغز، تمرکز، پذیرش و سرعت واکنش می شود.
  • بسته به میزان برشته شدن، قهوه می تواند بر تحمل معده نیز تأثیر بگذارد، زیرا مواد تلخ همیشه برای معده های حساس مناسب نیستند.
  • قهوه یک دزد واقعی آهن است. این بدان معنی است که جذب آهن را که در واقع از طریق غذا تامین می شود، مهار می کند.
  • سایر اجزای فعال قهوه خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد. مطالعات علمی نشان داده است که این موضوع در مورد قهوه بدون کافئین نیز صدق می کند.
  • مطالعات اولیه نشان می دهد که قهوه خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، پروستات، حفره دهان و سرطان مثانه یا تومورهای مغزی را کاهش می دهد.
نوشیدن قهوه صبحگاهی
شروع روز با قهوه

کافئین در قهوه صبحگاهی می تواند در برابر افسردگی مؤثر باشد

مصرف منظم قهوه و در نتیجه مصرف کافئین می تواند حافظه بلند مدت را تقویت کند. مطالعات اولیه نشان می دهد که می توان خطر زوال عقل را کاهش داد.
اثر ضد تشنجی کافئین می‌تواند خطر حملات آسم را کاهش دهد، زیرا برونش‌ها در اینجا منبسط شده و مژک‌های ریه‌ها فعال می‌شوند.
قهوه همچنین سیستم گردش خون را تحریک می کند و می تواند خطر سکته را کاهش دهد. البته بستگی به طرز تهیه و مقدار روزانه دارد.

اما آیا واقعاً قهوه صبحگاهی سالم است یا باید کمی خود را محدود کنید؟

در واقع چه زمانی قهوه همان چیزی است که ما می خواهیم؟
اول از همه باید بدانید که بدن ما بلافاصله بعد از بیدار شدن به قهوه نیازی ندارد . زیرا این عقیده که ما به نوشیدنی کافئین در صبح برای بیدار شدن از خواب نیاز داریم، به سادگی درست نیست. دوش آب سرد قطعا موثرتر است.

این به این دلیل است که کافئین موجود در قهوه بلافاصله پس از بلند شدن توسط بدن نمی تواند جذب شود. بنابراین قهوه صبح به جای بیدار شدن دوباره شما را خسته می کند. این به دلیل هورمون کورتیزول است که بدن ما در مرحله دوم خواب تولید می کند.

مانند یک ساعت زنگ دار طبیعی، کورتیزول به محض اینکه بدن در معرض نور شدید روز یا نور در صبح قرار می گیرد، متابولیسم را افزایش می دهد. تنها زمانی که این دوباره شکسته شود، قهوه می تواند اثر کامل خود را ایجاد کند.

چرا قهوه صبحگاهی
نکات مصرف قهوه صبحگاهی

زمان‌بندی بذای مصرف قهوه صبحگاهی بسیار مهم است

برای لذت بردن و استفاده از اثر کامل قهوه به عنوان یک انتخاب، زمان مناسب مهم است. در حالی که حدود دو ساعت پس از بیدار شدن از خواب طول می کشد تا کورتیزول تقویت کننده متابولیسم تجزیه شود، قهوه در بقیه روز زمانی که این هورمون تولید نمی شود بهترین عملکرد را دارد.

این معمولاً حوالی ظهر و حدود ساعت 5 بعد از ظهر است. سپس نیازی به افزایش کافئین ندارید، زیرا در این مراحل برای تناسب اندام و بیدار شدن مجدد کار کمی انجام می شود. در اینجا، تمرینات کششی کوتاه یا کمی هوای تازه می تواند در برابر خستگی در روز بسیار مؤثرتر باشد.

توجه: محققان قبلاً نشان داده اند که با نوشیدن قهوه نمی توانید اثرات هورمون کورتیزول را افزایش دهید. در عوض، اگر قبل از تجزیه کورتیزول، قهوه خود را به طور منظم بنوشید، تأثیر کافئین به مرور زمان از بین می رود.

همچنین باید بدانید که اثر قهوه فقط نیم ساعت بعد شروع می شود. بنابراین اگر می خواهید کمی انرژی در دفتر بگیرید، باید این نیم ساعت را برنامه ریزی کنید. به همین دلیل است که مهم نیست، مثلاً یک فنجان قهوه بنوشید و سپس چرت کوتاه قدرتی را انجام دهید. چون با شروع قهوه، این چرت نیمروزی به هر حال تمام می شود.

نکته: قهوه در ترکیب با شیرینی ها می تواند شما را بسیار بیشتر از مصرف بدون شیرینی خسته کند. زیرا محتوای قند موجود در کیک یا شکلات تخته ای سطح انسولین را بالا می برد و باعث کاهش سطح قند خون می شود. سپس قهوه بیشتر شبیه یک قرص خواب‌آور عمل می‌کند، زیرا بدن معمولاً سریع‌تر خسته می‌شود.

عوارض قهوه صبحگاهی
دلیل مصرف قهوه صبحگاهی

نتیجه برای مصرف قهوه صبحگاهی

اساساً می توان گفت که قهوه در صبح لزوماً ناسالم نیست، اما به سادگی ضروری نیست. به دلیل وجود هورمون کورتیزول که هنوز در بدن وجود دارد، نمی‌تواند اثر کامل خود را ایجاد کند، به همین دلیل است که بیشتر قدرت عادت و لذت است که قهوه‌ نوش‌ها را صبح‌ها به فنجان‌هایشان می‌کشاند.

اما می تواند در طول زمان به نتیجه معکوس تبدیل شود. زیرا ثابت شده است که نوشیدن قهوه در صبح بلافاصله پس از بیدار شدن باعث کاهش کلی اثر کافئین می شود.

با این حال، اگر واقعاً می‌خواهید نوشیدنی داغ کافئین‌دار را در صبح از یک پیک‌آپ بنوشید، باید حداقل یک ساعت صبر کنید تا اولین فنجان قهوه را به دهان خود بیاورید. هنگامی که از خود بپرسید آیا قهوه در صبح سالم است یا خیر، باید حالت های مختلف عمل را نیز در نظر گرفت. به ویژه افرادی که  دچار کمبود حاد آهن هستند این مضرات را دارند که قهوه صبح می تواند عوارض جانبی ناخوشایندی برای آنها داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *