تاريخچه قهوه و چگونگی کشف دانه قهوه برای اولین بار

تاریخچه قهوه فرانسه ، تاریخچه قهوه در دنیا

پيدايش قهوه

هیچ کس به طور دقیق نمی داند که چگونه و چه زمانی قهوه کشف شد ، اگرچه افسانه های زیادی در مورد پيدايش قهوه وجود دارد.پيدايش قهوه را به دقت مطالعه کنید .

 

پيدايش قهوه ، قهوه خانه

افسانه اتیوپی ( پيدايش قهوه )

ریشه های قهوه کشت شـــــده در سراسر جهان می تواند قرن ها به جنگل های قهوه باستانی در فلات اتیوپی بازگردد. در آنجا افسانه ها حاکی از آن است که کالدی گله دار بز ابتدا پتانسیل این لوبیای محبوب را کشف کرد. تاريخچه قهوه بازگو این ماجرا است که :

ماجرا از این قرار است که کالدی بعد از اینکه متوجه شد بعد از خوردن توت از درخت خاصی ، بزهای او آنقدر فعال می شوند که نمی خواهند شب بخوابند ، قهوه را کشف کرد.

کالدی یافته های خود را به ابات محلی گزارش داد ، او نوشیدنی با توت نوشید و متوجه شد که او را در ساعات طولانی نماز عصر بیدار نگه می دارد. ابات کشف خود را با دیگر راهبان صومعه در میان گذاشت و دانش در مورد توت های مقوی شروع به گسترش کرد.

وقتی این کلمه به سمت شرق حرکت کرد و قهوه به شبه جزیره عربستان رسید ، سفری آغاز شد که این دانه ها را به سراسر دنیا منتقل کرد.

شبه جزیره عربستان

تجارت قهوه در شبه جزیره عربستان آغاز شد. در قرن پانزدهم ، قهوه در منطقه عرب یمن در حال رشد بود و در قرن شانزدهم در فارس ، مصر ، سوریه و ترکیه شناخته شده بود.

قهوه نه تنها در خانه ها ، بلکه در بسیاری از کافه های عمومی – به نام خانه خانه قهوه – که در شهرهای خاور نزدیک شروع به ظهور می کرد ، لذت می برد. محبوبیت این کافه بی نظیر بود و مردم برای انواع فعالیت های اجتماعی از آن بازدید می کردند.

مشتریان نه تنها قهوه می نوشیدند و به مکالمه می پرداختند ، بلکه آنها به موسیقی گوش می دادند ، مجریان را تماشا می کردند ، شطرنج بازی می کردند و با اخبار همراه بودند. به زودی کافه ها به چنان مرکز مهمی برای تبادل اطلاعات تبدیل شدند که غالباً از آنها به عنوان “مدارس افراد خردمند” یاد می شود.

با هزاران زائر که هر ساله از سراسر جهان به شهر مقدس مکه ملاقات می کنند ، دانش “شراب عرب” در حال گسترش است.

پيدايش قهوه و اسپرسو

پيدايش قهوه ( قهوه به اروپا می آید )

مسافران اروپایی به خاور نزدیک داستانهایی را درباره یک نوشیدنی سیاه تیره غیرمعمول آورده اند. تا قرن هفدهم ، قهوه راهی اروپا شد و در سراسر قاره محبوب شد.

برخی از مردم با سوء ظن یا ترس نسبت به این نوشیدنی جدید واکنش نشان دادند و آن را “اختراع تلخ شیطان” توصیف کردند. روحانیون محلی هنگام ورود قهوه به ونیز در سال 1615 آن را محكوم كردند. جنجال بسیار زیاد بود به طوری كه از پاپ كلمنت هشتم خواسته شد كه وارد عمل شود. او تصمیم گرفت قبل از تصمیم گیری نوشیدنی را برای خودش بچشد ، و نوشیدنی را آنقدر راضی کننده دانست که به او اجازه پخش داد.

پيدايش قهوه

با وجود این بحث و جدال ، قهوه خانه ها به سرعت به مراکز فعالیت اجتماعی و ارتباطات در شهرهای بزرگ انگلیس ، اتریش ، فرانسه ، آلمان و هلند تبدیل شدند. “دانشگاه های کوچک” در انگلیس به وجود آمدند ، به این دلیل به این دلیل نامگذاری شد که با قیمت یک سنت ، می توان یک فنجان قهوه خریداری کرد و به مکالمه تحریک آمیز پرداخت.

قهوه جایگزین نوشیدنی های معمول صبحانه آن زمان – آبجو و شراب شد. کسانی که به جای الکل قهوه می نوشیدند هشدار و انرژی روزانه خود را شروع کردند و جای تعجب نیست که کیفیت کار آنها به طرز چشمگیری بهبود یافته است. (ما دوست داریم این موضوع را به عنوان پیشرو یک سرویس قهوه اداری مدرن در نظر بگیریم.)

در اواسط قرن هفدهم ، بیش از 300 کافی شاپ در لندن وجود داشت که بسیاری از آنها مشتریان همفکر ، از جمله بازرگانان ، حمل کنندگان ، دلالان و هنرمندان را به خود جلب می کردند.

بسیاری از شرکت ها از این کافه های تخصصی رشد کرده اند. به عنوان مثال لویدز لندن در قهوه خانه ادوارد لویدز به وجود آمد.

پيدايش قهوه و تاريخچه قهوه

دنیای جدید ( پيدايش قهوه )

در اواسط قرن هفدهم میلادی ، قهوه به نیو آمستردام آورده شد ، انگلیسی ها آن را نیویورک می نامیدند.

اگرچه قهوه خانه ها به سرعت شروع به ظهور می کردند ، تا سال 1773 که استعمارگران علیه چای مالیات سنگین اعمال كرده بودند ، توسط پادشاه جورج سوم قیام کردند ، چاى به عنوان نوشیدنی مطلوب در دنیای جدید باقی ماند. انقلابی که به عنوان مهمانی چای بوستون شناخته می شود ، برای همیشه ترجیح نوشیدن آمریکا نسبت به قهوه را تغییر خواهد داد.

“قهوه – نوشیدنی مورد علاقه دنیای متمدن”. توماس جفرسون   ( پيدايش قهوه )

مزارع در سراسر جهان

با ادامه تقاضای نوشیدنی ها ، رقابت شدیدی برای پرورش قهوه در خارج از عربستان وجود داشت.

سرانجام هلندی ها در نیمه دوم قرن هفدهم نهال به دست آوردند. اولین تلاش های آنها برای کاشت آن در هند به شکست انجامید ، اما آنها در تلاش های خود در باتاویا ، در جزیره جاوا در اندونزی فعلی موفق شدند.

گیاهان شکوفا شدند و به زودی هلندی ها تجارت قهوه ای تولیدی و رو به رشد داشتند. سپس آنها کشت درختان قهوه را به جزایر سوماترا و سلبیس گسترش دادند.

 

پيدايش قهوه

در حال آمدن به قاره آمریکا هستند ( پيدايش قهوه )

در سال 1714 ، شهردار آمستردام یک جوان گیاه قهوه را به لوئی چهاردهم فرانسه هدیه داد. پادشاه دستور داد تا آن را در باغ گیاه شناسی سلطنتی پاریس بکارند. در سال 1723 ، یک افسر جوان دریایی گابریل دی کلیو یک نهال از گیاه پادشاه بدست آورد. با وجود سفر دشوار – همراه با آب و هوای وحشتناک ، خرابکارانی که سعی در از بین بردن نهال ها دارند و حمله دزدان دریایی دارند ، موفق شد با خیال راحت آن را به مارتینیک منتقل کند. بخشى از تاريخچه قهوه

نهال ها پس از کاشت ، نه تنها شکوفا شدند ، بلکه به لطف بیش از 18 میلیون درخت قهوه در 50 سال آینده در مارتینیک گسترش یافت. حتی بیشتر چشمگیر ، این نهال مادر تمام درختان قهوه در سراسر کارائیب و آمریکای جنوبی و مرکزی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *