قهوه های دمی را چگونه دم میکنند و نقش آب در قهوه های دمی

قهوه دمی چکه ای

روش دم کردن قهوه های دمی

کمی راجع به قهوه های دمی بدانیم . دم کردن ، روش معمول تهیه دانه های بو داده قهوه است. اگرچه روش های مختلفی برای تهیــــــــه قهوه وجود دارد ، تقریباً همه اینها شامل دمیدن دانه های قهوه آسیاب شده با آب در طی یک دوره خاص است. پیچیدگی دستگاه های سازنده قهوه می تواند از ظرفی که چند دقیقه قهوه و آب گرم در آن ترکیب می شود ، گرفته تا دستگاه اسپرسو که از طریق فنجان قهوه فشار بالا ، آب گرم را فشار داده و قهوه غلیظ تولید کند.

قهوه دمی چکه ای

تاریخ قهوه های دمی

تاریخچه مصرف قهوه تا حدودی مورد مناقشه است. اولین روش تأیید شده مصرف قهوه های دمی مشابه روش های تزریق قطره ای امروزی است. همانطور که در قرن شانزدهم ثبت شد ، دانه ها خشک می شوند ، پخته می شوند ، سپس آسیاب می شوند و می جوشانند تا یک نوشیدنی قهوه سیاه درست شود. همچنین گزارش های تأیید نشده قبلی از چندین حساب مختلف غلات وجود دارد که در ابتدا خشک شده و سپس به سادگی خورده شده اند. این گزارش ها از اعتبار کمتری برخوردار هستند.

 

منشا اصلی هرچه باشد ، تجارت مدرن قهوه و قهوه که همه ما بیشتر با آن آشنا هستیم با اختراع Ibrik آغاز شد. این امر اجازه می دهد تا یک روش دم آوری ماهرانه تر ایجاد شود و استفاده گسترده از قهوه صورت بپذیرد .

قهوه دمی کمکس

تاریخ قهوه های دمی

تجارت قهوه به سرعت در حال رشد بود و محبوبیت زیادی در فرهنگ های غربی به وجود آورد. در قرن هجدهم ، فرانسوی ها تکنیک دم کردن قطره ای را با استفاده از کیسه پارچه ای به عنوان فیلتر ایجاد کردند که به آن اجازه می داد تا قهوه از مایع حاصل جدا شود. این روش باعث می شود تا قهوه در دمای پایین خیسانده شود ، زیرا در حالی که دائماً گرما به آن اضافه می شود ، دم نمی شود.

بعلاوه ، با جدا سازی قهوه با آب تا زمان مصرف ، مدت زمان استخراج و تلخی حاصل از آن کاهش می یابد . روش خیساندن قهوه در دمای جوش تا قرن های 19 و 20 گسترده نبود. امروزه ، بیشتر روش های پخت غربی از آب زیر نقطه جوش استفاده می کنند .

عوامل مشترک

چندین روش مختلف برای دم کشیدن قهوه وجود دارد که هرکدام از آنها بهترین حالت دم را دارند. با این حال ، چهار عامل در تمام روش های تولید دم سازگار است:

  • مقدار قهوه
  • نوع آسیاب شدن قهوه
  • آب (نوع و دما)
  • زمان استخراج
طرز تهیه قهوه تلخ برای لاغری و کاهش وزن سریع

قهوه دمی با فرنچ پرس

مقدار قهوه ( در قهوه های دمی )

نســــــــــــــبت قهوه به آب ، قدرت و عطر و طعم قهوه (و مقدار کافئین) را تعیین می کند. هنگام تهیه قهوه خوب ، نسبت آب به قهوه مناسب برای دستیابی به استخراج مناسب بسیار حیاتی است – این باعث می شود طعم های ظریف تری آشکار شود. اندازه گیری معمولاً توصیه شده دو قاشق غذاخوری برای هر پنج تا شش اونس آب است . نسبت بیشتر منجر به یک قهوه پررنگ و پررنگ می شود ، اما توجه به این نکته مهم است که بدون تنظیم سایر متغیرها مانند زمان و درجه حرارت آب ، تغییر نسبت قهوه به تنهایی می تواند باعث تولید دماهای کم استخراج یا بیش از حد استخراج شود.

 

نوع دانه ( در قهوه های دمی )

آسیاب قهوه “ایده آل” بسته به روش دم آوری که استفاده می شود بسیار متفاوت است. با داشتن آسیاب دقیق تر ، سطح بیشتری از قهوه در معرض دید قرار می گیرد ، در نتیجه اجازه می دهد ترکیبات طعم دهنده و مواد جامد قهوه بیشتر در قهوه استخراج شوند. ظرافت آسیاب به طور قابل توجهی تاثیر بر دمای ایده آل آب و متغیرهای زمان می گذارد.

به عنوان مثال ، اگر قهوه خیلی ریز آسیاب شود ، فیلترهایی که به صورت قطره ای قهوه را دم میکنند ، باعث قرار گرفتن دانه های آسیاب شده قهوه های دمی در معرض آب می شوند و منجر به دم کشیدن بیش از حد می شوند. علاوه بر این ، خوب خرد کردن قهوه می تواند باعث گرم شدن قهوه های دمی شود تا جایی که طعم های لطیف تر از بین برود.

استثنا در این موارد زمانی است که قصد دارید فیلترها قهوه را فیلتر نکنند ، مانند قهوه ترک ، که قبل از دم کشیدن قهوه به صورت پودر ریز خرد می شود و عطر و طعم تلخ جوش عمدی است .

قهوه دمی چیست

با مراجعه به فروشـــــــــــــــــگاه آنــــــــلاین espresso maker میتوانید انواع دستگاه های دمی و قهوه های مرغوب اسپشیالیتی و خاص یا تجاری را سفارش دهید .

نقش آب در قهوه های دمی

اگرچه اغلب به عنوان عامل در تهیه قهوه نادیده گرفته می شود ، اما برای نتیجه ؛ حیاتی است. نود و نه درصد قهوه های دمی را آب تشکیل می دهد. هم نوع آب و هم دمای آب هنگام دم از عوامل مهم در تهیه قهوه هستند. اگر آب مورد استفاده برای تهیه قهوه طعم خاصی داشته باشد ، احتمالاً به خود قهوه منتقل می شود. آب سخت تمایل دارد که در اکثر قهوه ها ، طعم های ریز را خفه کند ، با نرم کننده های آب وضعیت را بدتر می کند .

چربی سوزی در خواب به كمك قهوه چگونه صورت مى پذيرد ؟

قهوه دمی اماده

چشمه یا آب فیلتر شده معمولاً به قهوه طعم نمی بخشد و اغلب برای تهیه قهوه توصیه می شود. با این حال ، معمولاً آب مقطر توصیه نمی شود ، زیرا کمبود مواد معدنی و ترکیبات یونی در آب ، تزریق کامل قهوه را محدود می کند. انجمن تخصصی قهوه آمریکا بین 50 تا 100 قسمت در هر میلیون ماده معدنی محلول در آب مورد استفاده برای تهیه قهوه را توصیه می کند.

نقش آب

دمای آب مورد استفاده برای تهیه قهوه ، میزان استخراج ترکیبات معطر ، جامـــــــدات قهوه و روغن قهوه را تعیین می کند – هر کدام از آنها به طعم دهنده های نهایی فنجان کمک می کنند. میزان استخراج قهوه در آب با دمای آب ارتباط مستقیم دارد. هرچه آب گرمتر باشد سریعتر استخراج می شود. در دماهای بالاتر معمولاً رایحه های مورد نظر به طور کاملتری در لیوان استخراج می شوند.

این همچنین می تواند منجر به اسیدیته بیشتر شود ، که گاهی اوقات نامطلوب است. در دمای پایین تر ، زمان بیشتری برای استخراج لازم است و برخی از ترکیبات و طعم دهنده ها کاملاً استخراج می شوند ، در حالی که برخی دیگر اصلاً در قهوه حاصل نیستند.

قهوه دمی چکه ای

به عنوان مثال ، در دم کرده های سرد ، قرار گرفتن در معرض طولانی تر و دمای بسیار پایین منجر به قهوه ترش و “روشن تر” می شود که توسط برخی ترجیح داده می شود. به همین ترتیب ، در اثر تجزیه ترکیبات مورد نظر ، دمای بیش از حد زیاد در معرض طولانی مدت باعث یک فنجان قهوه تلخ می شود . دمای آب بین 195 تا 205 درجه (کمی کمتر از جوش) برای تهیه قهوه ایده آل تلقی می شود .

خلاصه ( قهوه های دمی )

قهوه های دمی را با استفاده از قهوه های خاص و اسپشیالیتی دم میکنند و قهوه های تجاری و کامرشیال قهوه مناسبی برای این نوع روش دم کردن نیستند . دستگاه های مختلفی در این باره ساخته شده مانند کمکس ، v60 ، ائروپرس و … . آب با استراحت های متفاوت و زمان بندی و دماهای مختلف . به صورت چرخشی و آرام روی قهوه های آسیاب شده روی فیلتر ریخته میشود .

نوع قهوه ی خاص و اسپشیالیتی که برای قهوه های دمی استفاده میکنیم . درجه و نوع آسیاب قهوه ، نوع دستگاه استفاده شده . نوع و دما و مواد جامد موجود در آب و نوع و روش دم آوری ؛ در تولید یک قهوه دمی خوش مزه موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *