کافئین چیست ؟ میزان مصرف کافئین روزانه چقدر است ؟

کافئین قهوه ، قرص كافئين

کافئین چیست ؟ کافئین محرکی است که از بیش از 60 نوع مختلف گیاه در سراسر جهان به دست می آید. نام علمی کافئین trimethylxanthin است. کافئین پرکاربردترین داروی روانگردان در جهان است. قهوه ، نوشابه و چای متداول ترین منابع کافئین در رژیم غذایی آمریکایی ها هستند. قطع منظم مصرف کافئین ممکن است باعث علائم ترک شود.
اثرات کافئین سه ساعت یا کمتر ادامه دارد. کافئین در برخی از داروهای ترکیبی و محصولات کنترل وزن وجود دارد.

کافئین چیست ؟

افراد بسیار کمی هستند که از اثر تحریک کننده کافئین آگاهی نداشته باشند. ما یک انتخاب داریم و به یک دلیل نوشیدنی های کافئین دار را انتخاب می کنیم. کافئین پرکاربردترین داروی روانگردان در جهان است. بیشتر بزرگسالان آن را روزانه مصرف می کنند و تحقیقات در مورد فواید و پیامدهای آن در حال انجام است.

قرص کافئین برای درس خواندن ، خواص کافئین

ممکن است ما کافئین خود را دوست داشته باشیم ، اما دقیقاً کافئین چیست ؟ کافئین نام رایج 1،3،7-trimethylxanthin است. هنگام تصفیه ، کافئین یک پودر سفید بسیار تلخ تولید می کند که طعم متمایز نوشیدنی های غیر الکلی را فراهم می کند. کلمه “کافئین” از کلمه آلمانی kaffee و کلمه فرانسوی cafe گرفته شده است که هر دو به معنای قهوه هستند.

پس از مصرف کافئین ، طی 30 تا 45 دقیقه کاملاً جذب بدن می شود و در حدود سه ساعت اثرات آن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. در نهایت دفع می شود بنابراین هیچ تجمع در بدن وجود ندارد. ثابت شده است که کافئین بر روحیه ، استقامت ، سیستم عروق مغزی و فعالیت معده و روده بزرگ تأثیر می گذارد.

اما کافئین ممکن است برای همه مناسب نباشد. این مقاله در مورد فواید و پیامدهای کافئین برای سلامتی صحبت می کند.

کافئین حتی در نوشیدنی لاته نیز وجود دارد زیرا بسیاری از افراد معتقداند که نوشیدنی لاته و مانند این نوشیدنی ها که با ترکیبات شیر و قهوه میباشند و طعم تلخی ندارند از کافئین در این نوشیدنی ها خبری نیست و این افراد بسیار اشتباه تصور میکنند.

زیرا مقدار کافئین در قهوه غالبا درصد ثابت دارد و بسته به نوع دانه قهوه کم یا زیاد میشود برای مثال : دانه های ربوستا کافئین بیشتری را نسبت به دانه های عربیکا دارند.

با اعتیاد به کافئین ، آیا می توانید سیگار را ترک کنید؟

حداکثر 90 درصد بزرگسالان آمریکایی روزانه کافئین مصرف می کنند. معمولاً کافئین در قهوه ، چای ، نوشابه و شکلات یافت می شود. این مقدار حدود 280 میلی گرم کافئین  در روز یا معادل حدود دو فنجان قهوه اضافه می کند. بسیاری از افرادی که به طور مرتب کافئین مصرف می کنند ، گزارش کرده اند هنگام ترک این ماده محرک محبوب ، علائم ناخوشایند مختلفی را تجربه کرده اند ، شبیه علائمی که با ترک اعتیاد به مواد مخدر ایجاد می شود.

منابع کافئین چیست ؟

کافئین به طور طبیعی در برگ ، لوبیا و میوه های خاص بیش از 60 گیاه در سراسر جهان یافت می شود. تلخی آن به عنوان یک عامل بازدارنده آفات عمل می کند. رایج ترین منابع در رژیم غذایی ما قهوه ، برگ چای ، دانه های کاکائو ، کولا و نوشیدنی های انرژی زا است.

کافئین همچنین می تواند به صورت مصنوعی تولید شده و به غذاها ، نوشیدنی ها ، مکمل ها و داروها اضافه شود. برای درج کافئین در مواد لازم ، برچسب محصولات لازم است اما در لیست مقادیر واقعی ماده لازم نیست.

تخمین زده می شود که متوسط ​​مصرف کافئین روزانه در میان آمریکایی ها حدود 280 میلی گرم در روز است ، در حالی که برخی از افراد بیش از 600 میلی گرم در روز مصرف می کنند. سه منبع مهم کافئین برای بزرگسالان قهوه ، نوشابه و چای است.

مضرات کافئین ، قهوه بدون کافئین

کافئین زدایی قهوه

یکی از اشتباهاتی که مردم مرتکب می شوند این است که تصور می کنند بدون کافئین به معنای عدم وجود کافئین در غذا یا نوشیدنی است. کافئین زدایی از طریق یک فرآیند اتفاق می افتد.

کافئین زدایی قهوه معمولاً شامل خیساندن دانه ها در آب برای حل محلول کافئین ، استخراج کافئین با یک حلال یا کربن فعال و سپس دوباره غوطه ور شدن دانه ها در آب بدون کافئین است تا ترکیبات طعم دهنده ای که در عصاره اولیه از بین رفته اند را دوباره جذب کند. ( کافئین چیست )

مطالعه منتشر شده در نشان داد که از هر 10 فنجان قهوه بدون کافئین موجود در سوپرمارکت ها و رستوران ها ، 9 مورد حاوی 8.6 میلی گرم – 13.9 میلی گرم کافئین است. همچنین مشخص شد که شات اسپرسوی بدون کافئین حاوی 3 میلی گرم -16 میلی گرم کافئین در هر وعده است.

مطالعه دیگری توسط Consumer Reports 36 قهوه مینی فاقد کافئین از شش مکان را آزمایش کرد. آنها دریافتند که بیش از نیمی از آنها حاوی کمتر از 5 میلی گرم کافئین  هستند در حالی که بقیه از 20 میلی گرم تا 32 میلی گرم در هر فنجان است.

بسته به میزان مصرف روزانه ، در نهایت می توانید کافئین بیشتری از نوشیدنی های بدون کافئین در یک فنجان قهوه مصرف کنید.

کافئین ، قرص کافئین ، کافئین چیست

هیچ راهی برای دانستن دقیق میزان کافئین وجود ندارد ( کافئین چیست )

بنابراین بهتر است مقدار کل کافئین و محصولات بدون کافئین مصرفی را محدود کنید. همچنین می توانید محصولی را انتخاب کنید که حاوی کافئین کمتری باشد. محتوای برچسب های مواد غذایی را پیدا نخواهید کرد ، بنابراین به این اینفوگرافیک مراجعه کنید.

اطمینان حاصل کنید که اندازه وعده را بر روی قوطی ، بطری یا لیوان بررسی کرده و محاسبات را بر اساس اندازه وعده ارائه شده در اینجا انجام دهید:

آیا کافئین اعتیاد آور است؟ ( کافئین چیست )

آیا قبلاً گفته بودید تا زمانی که فنجان قهوه صبحانه خود را ننوشید نمی توانید کار کنید؟ آیا احساس می کنید وقتی احساس کندی می کنید قهوه ، چای یا نوشابه کافئین دار بخورید؟

آیا ممکن است به کافئین اعتیاد داشته باشید؟ همه چیز بستگی به این دارد که از چه کسی بپرسید. این که آیا ما کافئین را برای سرگرمی مصرف می کنیم یا یک هدف ، بحث برانگیزی است.

کسانی که با اعتیاد به رمخالف هستند ادعا می کنند که ما آن را به خاطر لذت بردن از محصول مصرف می کنیم ، در حالی که کسانی که فکر می کنند این یک اعتیاد است ادعا می کنند که ما آن را به منظور ارضای اشتیاق خود به آن مصرف می کنیم.

اثرات کافئین چیست؟

کافئین پرمصرف ترین داروی روانگردان در جهان است، ترکیب شیمیایی آن را برای تعامل با گیرنده های بیولوژیکی خاص که عملکرد سیستم های قلبی عروقی ، غدد درون ریز و عصبی را تنظیم می کنند، مناسب می باشد.

دستگاه روده خیلی سریع کافئین را جذب می کند و حداکثر غلظت پلاسما تقریباً یک ساعت پس از مصرف آن مشاهده می شود. با این حال، متابولیسم آن سریع و بسیار بالاتر از سایر محرک ها مانند آمفتامین ها است. در حال حاضر پس از 3-6 ساعت از مصرف، سطح کافئین پلاسما 50٪ کاهش می یابد.

از دیگر اثرات کافئین میتوان به این اشاره کرد که کافئین به دلیل چربی دوست بودن، این توانایی را دارد که به سرعت از سد خونی مغزی (نوعی دیوار مجازی موجود در مغز ، که برای جلوگیری از عبور بسیاری از مولکول های حمل شده توسط خون طراحی شده است) عبور کند.

کافئین همچنین می تواند در شیر مادر وجود داشته باشد. بنابراین در دوران بارداری و شیردهی توصیه می شود مصرف قهوه و سایر غذاهای غنی از کافئین را به شدت کاهش دهید.

اگرچه اثرات این ماده بسیار زیاد است (همانطور که در چند سطر به تفصیل خواهیم دید)، اما بیشتر آنها به دلیل اثرات محرکی است که کافئین روی کل ارگانیسم می گذارد.

سیستم عصبی در برابر مصرف کافئین

تحریک پذیری، بهبود رفلکس ها و توانایی تمرکز، اثر ضد درد

کافئین باعث واسطه تعامل با گیرنده های بیولوژیکی (سیستم قلبی عروقی و تنفسی)

کافئین به دلیل عملکرد خود به عنوان یک آنتاگونیست رقابتی در برابر گیرنده های آدنوزین، باعث ترشح دو هورمون به نام های آدرنالین و نورآدرنالین می شود.

کاتکولامین ها باعث افزایش متابولیسم بدن، ضربان قلب ، فشار خون و تعداد اعمال تنفسی می شوند (در نتیجه اکسیژن رسانی خون را افزایش می دهند ).

افزایش سنتز اسید معده، افزایش دیورز ؛

اگر با مواد آرایشی خاص (کرم، ژل و چسب) روی پوست استفاده شود، در درمان چاقی موضعی مفید است.

کافئین، ورزش و دوپینگ

اگر کافئین در حداکثر سطوح مجاز مصرف شود، تأثیر مثبتی بر عملکرد بیشتر ورزشکاران دارد. حتی دوزهای متوسط ​​(200-400 میلی گرم) که یک ساعت قبل از مسابقه مصرف شود باعث بهبود توجه، تمرکز و استقامت می شود. با توجه به تنوع زیاد فردی، توصیه می شود قبل از استفاده از آن در مسابقه، استفاده از آن را در تمرینات آزمایش کنید.

تست دوپینگ یک ورزشکار زمانی که غلظت کافئین در ادرار او از 0.012 میلی گرم در میلی لیتر (= 12 میکروگرم در میلی لیتر) بیشتر شود، برای کنترل دوپینگ مثبت می شود. تعیین دقیق دوز مصرفی که می تواند از این آستانه فراتر رود کار آسانی نیست . به طور کلی توصیه می شود در سه ساعت قبل از مسابقه بیش از 6-8 فنجان اسپرسو یا دو سه فنجان قهوه سنتی مصرف نکنید.

کافئین و کاهش وزن

به دلیل محتوای بالای کافئین، چای و قهوه اغلب برای کاهش وزن (در ارتباط با رژیم غذایی صحیح) توصیه می شود. چندین مطالعه این خاصیت را تایید کرده اند که توضیح منطقی در اثر تحریکی آن بر متابولیسم پایه می یابد. به طور خاص، 500 میلی گرم کافئین (معادل 5 یا 6 قهوه) متابولیسم پایه را 10-15٪ افزایش می دهد. به عبارت ساده‌تر و فوری تر، سطح مشابهی از مصرف به شما امکان می دهد 100 تا 500 کالری بیشتر در روز مصرف کنید (در رابطه با اندازه بدن و مهمتر از همه با توده عضلانی سوژه).

بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که کافئین موجود در قهوه باعث چربی سوزی در خواب میشود.

کافئین یکی از اجزای مشخص لوازم آرایشی برای درمان سلولیت و چاقی موضعی است. استفاده از آن بر روی پوست، به تحرک تری گلیسیرید از بافت چربی زیر جلدی با واسطه لیپاز لیپولیتیک کمک می کند.

سایر اطلاعات مفید: جویدن 1 تا 2 دانه قهوه به تصفیه نفس بعد از یک وعده غذایی بزرگ کمک می کند. قهوه هضم غذا را تقویت نمی کند ، برعکس، اگر با شکر زیاد یا بدتر از آن با خامه یا الکل مصرف شود ، آن را کند می کند. با این حال، اثرات محرک کافئین می تواند به شما احساس هضم به ظاهر بهتری بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *